Tipy na zníženie stresu

Tipy na zníženie stresu

Tipy na zníženie stresu pri snahe otehotnieť.

Tipy na zníženie stresu 

Moje klientky často popisujú stres, strach a bezmocnosť ako najťažšie stavy pri snahe o tehotenstvo. Aktuálna situácia vo svete a vojna na Ukrajine, strach a bezmocnosť ešte prehlbujú. Aktuálne je dôležité nepodliehať panike, pomôcť v rámci svojich možností, mať jasný postoj a žiť svoj život.

Moje klientky sa ma často počas koučovania pýtajú ako znížiť stres v čase, keď sa snažia otehotnieť a vlastne celý proces koučovania je zameraný na rovnováhu, pozitívne naladenie a vieru v seba.

Na základe mojej skúsenosti osobnej a pozorovania vám prinášam pár tipov na elimináciu stresu v období, keď sa snažíte otehotnieť.

  •  Odpojte sa od sociálnych médií

Napriek všetkým pozitívam sociálnych médií – nájdenie starých priateľov, spolužiakov, sledovanie aktualizácií od blízkych – si všetci uvedomujeme aj nebezpečenstvo sociálnych sietí. Môže sa ľahko stať, že spleť rôznych informácií nebudeme vedieť dobre vyhodnotiť a rôzne negatívne informácie môžu pôsobiť frustrujúco.

Pre moje klientky je najťažšie sledovať ako pribúdajú tehotenstvá ich priateliek a padne im veľmi ťažko, že sa s nimi nedokážu tešiť, pretože toto je pre nich aktuálne citlivé a veľmi zraniteľné. V tomto prípade je vhodné od sociálnych sietí si dať detox.

  • Nájdite si svoju sieť podpory

Váš partner, priateľka, vaši rodičia vás môžu podporiť, ale podľa mojich skúseností väčšinou presne nerozumejú čím prechádzate. Preto často máte pocit, že na tejto ceste ste samé. V skutočnosti to nie je pravda.

Mnohé ženy majú podobný problém a prechádzajú si rovnakými pocitmi. U nás môžete nájsť podpornú skupinu pod názvom RADOSTNÁ, https://www.radostna.sk/

Ďalšou možnosťou je nájsť si odbornú pomoc psychológa, kouča, mentora. Z mojich skúseností je koučing na túto tému najlepší. Pomôže vám nájsť alebo obnoviť vieru, nádej a harmóniu. Koučing pod mojím vedením pracuje hlavne s pozitívnym nastavením, nadhľadom a získaním životnej energie, ktorá je pre otehotnenie veľmi dôležitá. Prvé stretnutie je bezplatné a nezáväzné.

  • Zdravý životný štýl

Dôležité je aj stravovanie, jedzte zdravo a uistite sa, že vaše stravovanie je v súlade so snahou otehotnieť. Prestaňte fajčiť a to obaja, znížte príjem alkoholu. Vyhnite sa potravinám, ktoré vám môžu škodiť – rafinovaný cukor, spracovaným potravinám. Uistite sa, že máte dostatok vitamínov a to obaja.

  • V čase snaženia sa o tehotenstvo pravidelne cvičte. Vyhýbajte sa však silovým cvičeniam a cvičeniam s vysokou intenzitou. Medzi najlepšie cvičenia v tomto období patria:
  • Chôdza
  • Beh
  • Plávanie
  • Pilates
  • Joga

Môžete cvičiť aj hormonálnu jogu v prípade hormonálnej nerovnováhy. U nás sú skúsené lektorky, ktoré pravidelne organizujú cvičenia hormonálnej jogy. Pozitívny vplyv jogy na plodnosť je dnes už preukázaný. Nájsť si vnútorný pokoj a harmóniu je kľúčové.

Tipy na zníženie stresu 

  • Pozitívne nastavenie

Veľmi dôležité je pozitívne nastavenie a myslenie. Práve v tomto období to môže byť veľmi ťažké a náročné. Mnoho z vás si ani neuvedomuje ako psychika súvisí s otehotnením a zaoberá sa skôr liečbou a telom.

Nájdite si čas na seba, pozorujte svoje myšlienky a snažte sa ich harmonizovať. Prípadne si každý deň napíšte,  za čo ste vďační. Praktizovanie vďačnosti vám umožní sústrediť sa na pozitíva života. Byť zdravší a šťastnejší je pre každého v tomto období veľmi prínosné. Urobte pre to všetko, čo je vo vašich silách, ak však chcete výsledok dosiahnuť rýchlejšie najmite si kouča.

  • Buďte k sebe a svojmu partnerovi láskaví

Počas obdobia plodnosti prejavujte sami sebe dostatok lásky a súcitu. Dôležitý je aj váš partnerský vzťah, kultivujte ho, užívajte si jeden druhého a buďte k sebe úprimní.

Čím viac lásky máte tým ľahšie toto zvládnete. Hľadajte možnosti ako sa navzájom podporiť, starajte sa o svoje aj partnerove potreby a udržujte otvorenú komunikáciu. Uvedomte si, že ste v tom spolu a spolu hľadajte možnosti liečby alebo stratégie ako sa stať rodičmi.

  • Zamyslite sa nad tým koľko chcete zdieľať

Dohodnite sa s partnerom, čo a koľko z vašej cesty plodnosťou chcete zdieľať s rodičmi, priateľmi. Je dôležité, aby ste sa navzájom rešpektovali a dohodli. Ak ste ako otvorená kniha a zdieľate každý detail, buďte si vedomí, že sa vás môžu pýtať každý mesiac ako na tom ste.

Z mojich skúsenosti s klientkami prevažná väčšina nezdieľa svoju cestu plodnosti skoro s nikým. Hlavným dôvodom je, že sa im nedostáva pochopenia ani od priateľov ani od rodiny. Buď problém podceňujú alebo naopak ľutujú ich a to je nepríjemné. Uvedomte si, že vždy je na vás, čo komu poviete.

  • Sústreďte sa na malé veci

Sústredenie sa malé kroky postupne môže pomôcť. Môžete ich ľahšie dosiahnuť, napríklad tento týždeň vynechajte alkohol, ďalší týždeň choďte na jogu, potom začnite zdravšie jesť. Krok za krokom zlepšujte svoju plodnosť vytrvalo a systematicky. Rozdelenie krokov vám môže pomôcť ľahšie ich dosiahnuť.