Príbeh č. 8 – E – kniha/ Inšpiratívne príbehy

Príbeh č. 8 – E – kniha/ Inšpiratívne príbehy

Žena 37 rokov

Príbeh č. 8 - E - kniha/ Inšpiratívne príbehy

Príbeh č. 8 – E – kniha/ Inšpiratívne príbehy

Naša cesta trvala dva roky, čo sa môže zdať málo. Po dieťati som však túžila veľmi dlho, len som nenašla správneho partnera. Preto bolo veľmi bolestné, že s tým najskvelejším  mužom sa nám nedarilo otehotnieť a naše vyhliadky na počatie boli veľmi biedne.

Najskôr som navštívila gynekológa, ktorý mi urobil hormonálny profil a základné USG vyšetrenie. Partner po čase (po roku snaženia) šiel na spermiogram, ktorý odhalil oligoasthenoteratozoospermiu. V podstate to znamená andrologický faktor sterility. V kombinácii s mojou zníženou ovariálnou rezervou, (keďže som už mala 37 rokov) nám bolo automaticky odporúčané IVF.

Vzhľadom k našim nepriaznivým vyhliadkam sme sa pomerne rýchlo rozhodli pre umelé oplodnenie. Ešte predtým ako sme ho podstúpili som kontaktovala Marcelu a začali sme spolupracovať. Chcela som sa psychicky nastaviť na celý proces a tiež odbúrať strach z aktuálnej situácie. Koučing mi veľmi pomáhal a do IVF sme išli s dôverou a nádejou.

Naše skúsenosti s umelým oplodnením

Umelé oplodnenie sme absolvovali v Bratislave v jednom centre asistovanej reprodukcie. Z gynekológa, ktorý mi bol pridelený som mala zmiešané pocity. Ako odborníkovi som mu dôverovala, skôr mi „nesadol“ po ľudskej stránke.

IVF konkrétne ICSI sme absolvovali len raz. Odobrali mi len tri  vajíčka, pred odberom sa ich tam zdalo oveľa viac, ale to boli len prázdne folikuly. Vybrali najkvalitnejšie spermie, ale ani napriek tomu sa žiadne vajíčko neoplodnilo. Vklad sme teda neabsolvovali.

Moje pocity z celého procesu boli zmiešané a všetko mi pripadalo veľmi rýchle. Mala som pocit, že v tom centre je to nastavené tak, aby všetko prebehlo, čo najrýchlejšie. Ak to nemáte dobre mentálne spracované, môže to pôsobiť aj ako forma nátlaku. To mi teda vôbec nesedelo. V tom čase som už dlhší čas spolupracovala s fertility koučkou a to mi pomáhalo uvedomiť si, čo chcem.

Najviac ma zarazilo, že po tomto neúspechu, ktorý nás oboch zaskočil a frustroval, mi lekár navrhol ďalší cyklus umelého oplodnenia a to rovno dlhý protokol. Dlhý protokol je stimulácia vajíčok dlhší čas a to je teda veľký zásah do tela a psychiky. Cieľom bolo získať viac  vajíčok. Toto riešenie sme odmietli, lebo som sa na to vôbec necítila. Potrebovala som si fyzicky aj psychicky oddýchnuť. Veľké šťastie bolo, že som mala koučku, ktorá bola pre mňa veľkou oporou. Vďaka nej som to ako tak zvládala.

S partnerom sme sa rozhodli, že si dáme pauzu a na ďalšie IVF pôjdeme do Brna a podáme si aj žiadosť o adopciu. Veľmi sme si priali dieťa, preto adopcia pre nás bola riešením. Skôr sme sa nevedeli stotožniť s darovanými vajíčkami alebo embryami. Toto pre nás nebola cesta.

Príbeh č. 8 – E – kniha/ Inšpiratívne príbehy

Dva mesiace po týchto útrapách, som zistila, že som tehotná. Otehotnela som prirodzene a bol to pre nás veľký zázrak. Dnes nám leží v postieľke a nevieme sa na ňu vynadívať. Sme veľmi vďační za tento dar.Pre mňa bol koučing obrovská pomoc a môj partner ma v tom podporoval. Nebyť Marcely, neviem ako by som to zvládla. O fertility koučingu som vedela od kolegyne dávno predtým ako som tento problém mala. Moja kolegyňa chodila k Marcele a tiež sa jej podarilo napriek nepriaznivým prognózam lekárov, prirodzene otehotnieť.

Moja motivácia najať si fertility koučku bola jednoduchá, cítila som smútok a mala som nejasný pocit straty, ktorý mi nedával zmysel. Okrem toho som mala pocity menejcennosti ako žena. Neúspešné IVF bolo pre nás veľmi náročné, obaja sme plakali a vedeli sme, že si potrebujeme od toho všetkého oddýchnuť. Našťastie spolupráca s Marcelou ma naučila, že mám počúvať svoje vnútro a nepopierať pocity. Tak sme to spravili, dali sme si pauzu, ktorú si žiadalo telo aj duša.

Obrovská radosť

O dva mesiace sme sa tešili z pozitívneho tehotenského testu. O 9 mesiacov sa nám narodilo krásne dievčatko.

Fertility koučing v podaní Marcely mi poskytol všetko, čo som potrebovala – pochopenie, dal mi možnosť ujasniť si, čo vlastne chcem a mohla som byť úprimná a autentická. Nedávala mi zaručené rady, skôr ma viedla k viere v seba, uvedomeniu si svojej hodnoty aj keby sa mi dieťa nepodarilo mať. Nasmerovala moje myslenie k pozitívnemu nastaveniu a to celé viedlo k uvoľneniu. Celý ten proces bol  aj o seba prijatí. Skončilo sa to v našom prípade šťastne, máme krásne dievčatko, za ktoré sme nesmierne vďační.S Marcelou som mala 10 sedení cez skype.

Odporúčam každej žene, ktorá je na ceste za dieťaťom FertilityCoaching(FC). Nielen kvôli tehotenstvu, ale hlavne kvôli sebe, svojej hodnote a novým uvedomeniam. Mne FC veľmi pomohol, úprimne neviem ako by som to bez koučingu sama zvládla.

Môj odkaz

Môj odkaz ženám v podobnej situácii je nasledovný. Máte veľkú hodnotu už teraz, nečakajte na neskôr s čímkoľvek „keď budete tehotná….alebo mať dieťa“, robte veci čo chcete robiť/máte radi HNEĎ. Dôverujte svojmu telu, buďte trpezlivé, ľúbte sa. Nie ste v tom sami, aj keď to tak vyzerá. Možností ako odovzdať lásku je veľa. Držím palce!