Máte nízke AMH – Anti Müllerian hormón

Máte nízke AMH – Anti Müllerian hormón

Máte nízke AMH - Anti Müllerian hormón

Máte nízke AMH – Anti Müllerian hormón?

Čo to vlastne AMH je?

Máte nízke AMH – Anti Müllerian? AMH hormón je hormón, ktorý nám ukazuje počet zvyšných vajíčok, ktoré sú ešte v našom živote k dispozícii. Pomocou vyšetrenia z krvi, ktoré je dostupné u vášho gynekológa, v reprodukčnom centre alebo  v laboratóriu, si môžete overiť, aká je vaša ovariálna rezerva a získať tak predstavu, koľko máte času na rozšírenie rodiny. To, že ste mladé automaticky nezaručuje optimálnu hodnotu AMH.

Moja bývalá klientka mala v čase zistenia nízkej hodnoty AMH 30 rokov. Tu je jej skúsenosť s Centrom reprodukčnej medicíny v Bratislave a v Brne.

Nízke AMH – skúsenosť klientky

„Obraciam sa na Vás, pretože viem, že pomáhate klientkam s podobnými problémami. Síce sme spolu nemali veľa sedení, ale boli veľmi príjemné. Mám potrebu Vám napísať minimálne preto, aby sa táto informácia šírila ďalej a možno pomohla tým, ktorí to potrebujú.
Ak si pamätáte, bola som sa liečiť v Reprodukčnom centre v Bratislave z dôvodu nízkeho AMH. Najprv inseminácia a potom IVF – 4 folikuly, dve vajíčka, dve oplodnené, ale ani jedno embryo.
Úplne mi nedávalo zmysel robiť tam ďalší cyklus. Bolo to veľmi nepríjemné, ale chápem, že každý to má nejako. Hovorila som si, že asi do toho pôjdem ešte raz a šla som do Brna.

Nízke AMH – Brno

A kvôli tomu píšem, V Brne zvolili iný postup. Nízke AMH na to sú vraj iné stimulačné lieky, dávajú sa „konské“ dávky od začiatku. Chceli, aby som išla na 3 stimulácie za sebou. Vraj tie vaječníky naj reagujú (porovnanie v Centre v BA, mi volali, že si mám dať pauzu a potom).

Doktorka v Brne mi vysvetlila, že pauzu si dávajú ženy, ktoré majú normálnu funkciu vaječníkov a môžu mať  hyperstimulačný syndróm. Ženám s nízkym AMH to nehrozí a stimulácia v cykloch za sebou robí zázraky.
Teda výrazne iný postup. Išla som na prvú stimuláciu – výsledok bolo 12 zrelých vajíčok. Doktorka vravela, že je to top. Tu chcem povedať, že zatiaľ čo v BA mi robili odber  vajíčok na 14 deň v Brne to robili na 16 – 17 deň. To sú tri dni navyše, keď sa ešte vajíčka objavili. Vraveli, že mladé ženy môžu držať aj 18 dní, a že tomu treba dať čas – zase výrazne iný postup.
Následne som išla na ďalšiu stimuláciu – výsledok 8 vajíčok. Doktorka sa vyjadrila, že už nemusím ísť na tretiu, že 20 je výborný počet. Vajíčka boli chvíľu zamrazené,  lebo muž mal dočasne zlý spermiogram a muselo sa čakať s oplodnením.
No a minulý týždeň sa oplodňovalo – 20 oplodnených vajíčok a 9 embryí – všetko hatchujúce blastocysty a jedna vyhatchovaná blastocyta – 4 sú na genetike a ostatné sú zamrazené.

Máte nízke AMH – Anti Müllerian hormón

Akože nie je všetkým dňom koniec, čaká nás  genetika, transfer, ale ten výsledok je neporovnateľný.  Celá starostlivosť je neporovnateľná. Tieto veci sú také, že niekde medzi nebom a zemou a je tam množstvo faktorov, ktoré výsledky ovplyvňujú, ale objektívne som videla rozdiely v postupe v BA a Brne (prístup ani nehovorím). Možno by som to neriešila ale mám známu s nízkym AMH v  Centre v BA a je to tam podobné, už dva cykly IVF a nič.
Obraciam sa na Vás, aby ste dali svojim klientkam vedieť, ja som zbytočne premárnila jeden platený cyklus v Bratislave. Už by to nebola moja voľba a myslím si, že minimálne klientky s nízkym AMH by mali smerovať rovno tam. Už len taká vec – v Centre v BA, kde som chodila v nedeľu nerobia, čo je absolútny nezmysel v týchto veciach.
Ak by ste mali chuť, kľudne mi zavolajte alebo ak by ste mali nejakú klientku s podobnými problémami nech ma kontaktuje.
Ostávam s pozdravom, spomínam na Vás vo veľmi v dobrom.“
Ďakujem mojej klientke za zdieľanie svojej skúsenosti. V prípade záujmu mi kľudne napíšte a skontaktujem vás s ňou.
Dôležité je uvedomiť si, že každý človek je jedinečný a každá skúsenosť je jedinečná.