Láska, ktorá bolí

Láska, ktorá bolí

Láska, ktorá bolí

Láska, ktorá bolí

Utrpeli ste potrat, narodenie mŕtveho bábätka alebo stratu bábätka? Tak potom poznáte bolesť. Bohužiaľ nie ste samé, mnohé tehotenstvá končia potratom a stáva sa aj pôrod mŕtveho bábätka, predčasný pôrod a smrť bábätka. Mnohokrát sa nikdy nedozvieme, prečo sa to stalo a mnoho žien má tendenciu sa za to obviňovať. Pocity viny tu vôbec nie sú na mieste a sú veľmi seba deštruktívne.

K napísaniu tohto článku ma inšpirovali moje klientky a moja vlastná skúsenosť s potratom, respektíve s mimomaternicovým tehotenstvom. V čase, keď som prišla o dieťa som sa 7 rokov pokúšala otehotnieť a preto to bolo ešte bolestivejšie. Tú bolesť, ktorú som JA intenzívne prežívala si dodnes pamätám. Dnes už viem, že to bola láska, ktorú som už tomu dieťatku nemohla dať. Vtedy som to vnímala iba ako stratu, bolesť, zúfalstvo a veľké nepochopenie. Nikto moju bolesť nevedel pochopiť, ani moji najbližší a ani manžel. Bohužiaľ sme v tom čase žili v zahraničí a nemala som sa ani kam obrátiť o odbornú psychologickú pomoc. Tak som sa uzavrela a ticho trpela.

V okamihu takejto straty potrebujete pomoc, potrebujete vyliečiť svoju bolesť a lásku, ktorú už tomu dieťaťu nemôžete dať. V prípade, že sa dieťa už dlhšie neúspešne snažíte, o to viac. Potrebujete množstvo schopností a zručností, ktoré vám pomôžu tú bolesť zvládnuť a spracovať.

V mojej praxi pracujem aj so ženami, ktoré predčasne porodili a o svoje bábätko prišli. V tomto prípade veľmi odporúčam profesionálnu psychologickú pomoc. Prosím, vyhľadajte psychológa, fertility kouča, pretože poznajú spôsoby ako vás podporiť a pomôcť vám zvládnuť tú bolesť.

Láska, ktorá bolí

Potrat, strata dieťaťa.

Čo potom?

Ako spracovať smútok?

Ako prežiť tú bolesť, ktorú každý deň cítite?

S týmto vám vie najlepšie pomôcť odborník, ktorý má skúsenosť profesionálnu a výhoda je, ak má aj osobnú.

Prečo sa o tom v našej spoločnosti málo hovorí a píše? Pretože väčšina to prežíva veľmi súkromne a ľudia nevedia ako na túto situáciu reagovať a mnohí ani netušia ako veľmi to bolí. Myslite však na to, že tá bolesť je láska, ktorú už tomu dieťaťu nemôžete dať.

V skutočnosti je to veľmi individuálne ako svoju bolesť prežívate. Nenechajte preto nikoho zo svojho okolia, aby vám hovoril ako sa s tým máte vyrovnať. Nalaďte sa na svoje inštinkty a choďte za nimi.

Smútok je láska, ktorú chcete dať, ale už nemôžete. Všetka tá láska sa vám hromadí v hrudi, ako hrča v krku, ako bolesť v bruchu. Tak som to cítila ja a tak mi to popisujú moje klientky.

Odporúčam nájsť si miesto a čas na svoj smútok. Moje klientky ma inšpirovali ako spracovať smútok po potrate a strate dieťatka.

Písanie listov

Napíšte svojmu dieťatku list, v ktorom mu vysvetlíte ako sa cítite, ako veľmi vám chýba, aké plány a sny ste s ním mali. Pre mnohých to môže byť neuveriteľný katarzný (očistný)proces.

Slávnostný ceremoniál

Zapáľte sviečku, usporiadajte služby, podporte charitatívne niekoho alebo si vytvorte svoj ceremoniál. Môže to byť spôsob ako vyjadriť svoj smútok a lásku zároveň.

Vytvorenie miesta

V prípade smrti dieťatka je pietnym miestom cintorín. Mala som klientky, ktoré mali urnu doma, nejaký čas je to v poriadku, ale potom je lepšie dieťatko pochovať. V prípade potratu si môžete vytvoriť miesto v byte (napríklad anjelika) alebo na záhrade zasadiť kvet, strom na počesť svojho nenarodeného dieťatka. To vám dieťatko bude pripomínať a tam môžete chodiť smútiť, keď to budete potrebovať.

Tieto nápady mám od mojich klientov a zo zahraničných zdrojov. Mnohé moje klientky, ktoré stratili dieťa alebo mali niekoľko potratov, sú dnes už šťastné mamy.

Každý z nás si nájde a vytvorí vlastnú stratégiu ako s tým vyrovnať. Psychologická pomoc je v týchto prípadoch veľmi účinná.

Láska, ktorá bolí

ČAS

Naša spoločnosť očakáva, že smútok prejde oveľa rýchlejšie ako je to v skutočnosti. Každý pár, ktorý tým prechádza má svoj čas na vyrovnanie iný. Dôležité je smútiť a zahrnúť do toho obidvoch rodičov. Ak vyhľadáte psychologickú pomoc, môže sa čas smútku skrátiť.

Ak cítite bolesť, treba ju vyliečiť a zobrať si na to potrebný čas pre vás.

Potrat

Sama mám za sebou mimomaternicové tehotenstvo. Mám klientky, ktoré potratili 1x, 2x, 3x aj 5x v rannom štádiu tehotenstva. Tiež klientky, ktoré potratili vo vyššom štádiu tehotenstva. Samozrejme ani toto nie je ľahké téma na rozhovor. Veľmi často okolie nevie, že sa to stalo a potrat je naše malé tajomstvo. Musíme však umožniť ženám a ich rodinám smútiť. Ženy, ktoré potratili potrebujú získať väčšiu podporu a viac porozumenia k ich bolesti a utrpeniu spôsobeného stratou. Potrat musí vyjsť z tieňa a prestať byť malým súkromným tajomstvom, aby sa spoločnosť vedela viac vcítiť do tohto utrpenia a vedela lepšie reagovať. Pár potrebuje pochopenie a podporu a tiež čas pre vlastné zvládanie straty.

Mne osobne je ľúto, že som svoj potrat nezvládla lepšie a v tom čase neboli možnosti psychologickej podpory. Dnes ju odporúčam každej žene, najmä v prípade, keď sa o dieťatko snaží už dlhšie a nedarí sa a nakoniec otehotnie a o dieťa príde.

Želám si pre všetkých, aby vedeli svoju bolesť a smútok spracovať a som tu vždy pre vás ako pomoc a podpora.

Na tejto web stránke si môžete zdarma stiahnuť príbehy mojich klientov a v nich nájdete aj príbehy potratov a straty. E – kniha SPRIEVODCA PLODNOSŤOU – Inšpiratívne príbehy – zdarma do konca marca.

Prvé stretnutie so mnou je nezáväzné a zdarma, môžete vyskúšať.

S láskou,

vaša Fetrility koučka Marcela