Stres a neplodnosť

Stres a neplodnosť

Stres a neplodnosť

Stres a neplodnosť

Ak  mate problém otehotnieť alebo ste procese liečby a podstupujete asistovanú reprodukciu, stres je váš veľký nepriateľ. Lenže ako ho spracovať, keď situácia je náročná a stresujúca? Mám pre vás pár odporúčaní. Nech sa páči prečítajte si!

Odporúčania

Každý z nás vrátane  tých najoptimistickejší ch ľudí,  z času na čas podľahne stresu. Žijeme v náročných a nepredvídateľných časoch, občas aj veľmi nepriaznivých.  Museli , by sme byť super hrdinovia, aby sme sa z času na čas neobávali o to, čo bude a ako sa bude vyvíjať náš život. Znížiť hladinu stresu nám príde veľmi náročné, ale je dôležité nájsť si spôsob ako so stresom „zatočiť“.

Stres a neplodnosť

Tu je pár vecí, ktorým by ste sa mali vyhnúť v časoch, keď ste pod stresom:

  • Izolácia –v čase stresu máme všetci tendenciu sa izolovať, tzv.“ zaryť hlavu do piesku“. Problém je, že v týchto časoch ste sám sebe najväčším nepriateľom a izolácia vám vôbec nepomôže. Myseľ vám klame, že ste v poriadku a nikoho nepotrebujete a že veci zvládnete sami. Ale toto je čas, keď paradoxne potrebujete ľudí okolo seba viac ako inokedy. Požiadajte blízkych o pomoc. Neskrývajte problémy pod koberec.
  • Negatívne myslenie – keď ste na zlom mieste automaticky začnete premýšľať negatívne. Ak si všimnete, že to robíte, zastavte to, vedome si povedzte: „STOP“. Choďte na prechádzku, pustite si hudbu, tancujte, behajte, skrátka robte niečo, hocičo, aby ste svojej mysli zabránili zruinovať vás.
  • Prokrastinácia – je opakom produktivity. Ak odkladáte prácu a záležitosti, ktoré treba vybaviť, začnete sa cítiť zle ohľadom seba a upadať do ešte väčšej letargie. Narastá vám počet úloh a vy sa cítite bezmocne. Preto nič neodkladajte a veci a prácu riešte priebežne.
  • Oddávať sa nadmerne – nenechajte ten jeden pohár vína, aby sa zmenil na flašu, alebo nedávajte si druhú večeru alebo koláč neskoro v noci. Toto sú zlé návyky, ktoré vás oberajú o energiu a hladinu stresu ešte zvýšia. V tom momente sa cítite síce lepšie, ale v dlhodobom horizonte vám spôsobia stres.

Odporúčania pre vás

  • Nežite v minulosti ani v budúcnosti – jediná príležitosť konať je práve teraz, tak prestaňte rozmýšľať, čo by bolo keby bolo…Čím viac rozmýšľame o minulosti alebo snívame o budúcnosti, tým viac sa znepokojujeme a hladina stresu sa zvyšuje. Preto žite tu a teraz a aj tak konajte!
  • Nedostatok spánku – toto bude znieť trochu čudne, ale stres spôsobuje nedostatok spánku a nedostatok spánku zase spôsobuje stres. Ďalší kruh, z ktorého nevieme ako von. Ak ste do toho spadli, potom skúste niektoré triky ako dobre spať. Vyhnite sa kofeínu neskoro popoludní, nepozerajte TV alebo nebuďte na počítači 2 hodiny pred spánkom, vyčistite priestor od vecí a ľudí, ktorí vám spôsobujú úzkosť. Neustále si opakujte: „Všetko to prejde.“
  • Vyhľadajte pomoc – ak vás problém s plodnosťou veľmi zaťažuje a stresuje, vyhľadajte odbornú pomoc – fertlitycoaching.sk je výborná a osvedčená pomoc.