Stres a problém otehotnieť

Stres a problém otehotnieť

Stres a problém otehotnieť

Aká je súvislosť medzi stres a problém otehotnieť. Ženy, ktoré sú v napätí a nešťastné, pretože nemôžu otehotnieť majú viac možností pomoci: priatelia, rodina, profesionálna pomoc.  Z mojich skúseností je najúčinnejšia profesionálna pomoc.

Moja vlastná skúsenosť a skúsenosti mojich klientov a nakoniec aj zahraničné výskumy, ukazujú, že  existuje priama súvislosť medzi stresom a problém s otehotnením.

No ruku na srdce, určite ste už niekedy počuli tieto vety:

  • „Len sa uvoľni a ono to príde.“
  • „Choďte na dovolenku a uvidíte.“
  • „Nemysli na to.“

Napriek tomu, že tieto vyjadrenia majú na nás negatívy dopad a iritujú nás, nie sú ďaleko od pravdy. Medzi stresom a neplodnosťou existuje priama súvislosť a je to známe už od biblických čias.

Najviac sa to prejavuje medzi druhým a tretím rokom snaženia, ale stres sa môže objaviť a narobiť vám problémy v živote už oveľa skôr.

Ženy a muži reagujú odlišne na túto životnú situáciu.

Ďalší faktor, ktorý u žien vyvoláva depresiu a stresuje manželstvo/partnerstvo je, že ženy a muži nie vždy rovnako reagujú na situácie v súvislosti s liečbou a vždy emocionálne reagujú veľmi odlišne. Napríklad ženy bývajú obsesívne ohľadom menštruačného cyklu, vtedy veľa plačú a sú nešťastné. Ich otázky sú: „Čo sa so mnou deje? Prečo mi to moje telo robí?“  V tom čase je ženy traumatizovaná a chce rozprávať o svojom strachu, ale zrazu zistí, že jej muž to tak necíti. Môže byť k nej empatický, pretože je žena smutná, ale v skutočnosti nerozumie vášmu smútku a pocitom.

Vieme, že muži a ženy sú odlišní, ale prečo taká výrazná odlišnosť  v tejto náročnej situácii? Odborníci tvrdia, že muži skrátka nie sú programovaní sa cítiť ako ženy ohľadom tehotenstva. Pretože muži, nemôžu otehotnieť, nie sú a nikdy nebudú emocionálne zatiahnutí do problémov s počatím, tak ako ženy.

Ak však je problém s počatím len na strane muža, môžu sa tie pocity a emocionálna bolesť vyrovnať. To, či o tom je muž schopný hovoriť je veľmi individuálne. Z mojich skúsenosti väčšina nie.

Stres a problém otehotnieť

Keď podpora zlyhá

Ďalší zdroj smútku v prípade, že sa vám nedarí otehotnieť, že nenájdete pochopenie u rodiny ani priateľov.  Vaša mama pravdepodobne nikdy tento problém nemala a nevie pochopiť, prečo sa tak trápite. Váš otec pravdepodobne vôbec o tom nechce s vami hovoriť. Vaši priatelia, súrodenci sú tak zamestnaní tehotenstvom, starostlivosťou o deti, že nevedia pochopiť váš žiaľ. Vy sa cítite tak sama práve v období, keď potrebuje podporu a porozprávať sa.

Ako mesiace plynú a vy stále nie ste tehotná, možno vás prekvapí ako ste nahnevaná a koľko závisti pociťujete, keď niekto z vášho okolia otehotnie.

Pre mnohé ženy, ktoré nemôžu otehotnieť je takmer nemožné byť s priateľkami, ktoré sú tehotné alebo sa im dieťa narodilo. Dostávate sa teda aj do sociálnej izolácie a váš hnev a stres sa stupňuje. To nijako neprospieva vašej snahe o otehotnenie.

Stres a problém otehotnieť

Odborná pomoc

Zahraničné výskumy poukazujú na to, že najúčinnejšia je odborná pomoc pri problémoch s otehotnením. V zahraničí je špecializácia Fertility koučing známa a veľmi podporovaná aj lekármi, ktorí odporúčajú svojim pacientkam aj túto odbornú pomoc popri klasickej liečbe. U nás je to stále nie tak časté a využívané. Z mojich už skoro 7 ročných skúseností je jasné, že to má svoje opodstatnenie a výsledky.

Všetci dobre vieme ako stres, úzkosť a napätie ovplyvňuje  naše telá. Naše srdce začne prudšie biť, zrýchľuje sa nám dych, máme stiahnutý žalúdok a začneme sa potiť. Naše telá sú pripravené na akciu. Toto je  známe ako „bojuj alebo utekaj“. Všeobecne sa tento proces sa zastaví, až keď nebezpečenstvo pominie. Keď však ohrozujúca situácia trvá alebo mozog nerozozná, že už pominula, naša stresová reakcia trvá a naše telo sa nevie uvoľniť. Odborníci varujú, že to potom ovplyvňuje náš hormonálny systém. Podľa výskumov stres spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a môže spôsobiť, že žena má nepravidelnú menštruáciu, meno pauzálne symptómy, infertilitu alebo iné problémy v súvislosti s plodnosťou.

Ženy, ktoré sú nešťastné a v napätí, pretože nemôžu otehotnieť, môžu vyhľadať odbornú pomoc a zmeniť uhoľ pohľadu na svoju situáciu, zbaviť sa depresie a smútku. Cez lásku, radosť a pozitívne naladenie podporiť svoje zdravie.