„Nevinná“ otázka – „Máte deti?“

„Nevinná“ otázka – „Máte deti?“

"Nevinná" otázka - "máte deti?"

„Nevinná“ otázka – „Máte deti?“

„Nevinná“ otázka – „Máte deti?“ Tak túto zdanlivo „nevinnú“ otázku často rozoberám so svojimi klientkami na koučingu. Mnoho krát je práve motiváciou začať zmenu, začať s koučingom. Pretože táto otázka spôsobuje bolesť a pocity viny.

Prečo je problém odpovedať na otázky typu : “ kedy budete mať deti? alebo „plánujete deti?“ „kedy plánujete druhé dieťa?“

Pre väčšinu ľudí sú tieto otázky ničím iným ako úvodným začiatkom konverzácie. Je to spôsob ako sa spoznať, nájsť spoločnú reč.

Sama som zvykla s touto otázkou dlhé roky zápasiť. Mala som pocit, že som menejcenná a že musím ukrývať tajomstvo, ktoré nikto nemôže poznať. Dnes som s tým už vyrovnaná a moja odpoveď je: „Nemala som to šťastie.“

Ako sa však postaviť k tejto otázke v čase, keď sa o dieťa usilujete?

„Nevinná“ otázka – „Máte deti?“

Musím priznať, že napriek tomu, že v tejto oblasti mám prax už 10 rokov, nemám zázračnú odpoveď. Jedna moja klientka to vyriešila výborne. Jej odpoveď bola: “ Je to na najlepšej ceste.“ Dnes je už šťastná mama.  Nie však každý má tu odvahu a vieru, že je to tak.

Prečo teda máme problém odpovedať na túto otázku?

Odpoveď je jasná, lebo nechceme hovoriť o našom probléme s plodnosťou. Táto téma je osobná a intímna. Odpovedať na túto otázku v čase, keď ste uprostred IVF cyklu alebo snahy prirodzene otehotnieť, je veľmi bolestivé a nepríjemné.

Pre ženu, ktorá zúfalo túži po dieťati a skúša možné aj nemožné, je táto otázka veľmi kontroverzná. U niekoho vyvoláva emócie smútku a bolesti,  pre iného emócie hnevu a podráždenia.

Ak sa vám podarí položiť túto otázku žene, ktorá je na ceste za svojim dieťaťom, verte, že vyvolá rozpaky, rozrušenie, trápnosť a hlavne nevie ako vám má odpovedať.

  „Nevinná“ otázka – „Máte deti?“

Ako sa teda k tejto otázke postaviť? 

Neexistuje správna odpoveď. Záleží od toho kto sa pýta, prečo sa pýta, aký máte k nemu vzťah a ako sa práve cítite.

Môžete mať v talóne pár odpovedí. Každý potrebuje odpoveď, ktorá mu najviac vyhovuje. Môžete odpovedať rôzne. Môžete im to aj vrátiť a opýtať sa, prečo vás to zaujíma? alebo im rovno povedať, že to nie je ich vec. Môžete otázku ignorovať alebo zmeniť predmet konverzácie.

Niekde je najlepšie byť úprimný a povedať niečo v zmysle – „dúfame“, „snažíme sa“ „snažíme sa, ale zatiaľ nič“.

Rozhodnutie je na vás a vy definujete kto ste, nie počet detí ani neplodnosť alebo iná choroba.

Ak chcete získať nadhľad a uspieť v tejto téme nájdite si kouča, ktorý vám rozumie a prešiel si rovnakú cestu.

Neplodnosť už pre mňa nie je bolestivá. Moja rana sa zahojila, trvalo to veľmi dlho, ale prišlo prijatie. Áno nemám deti a som s tým vysporiadaná. Preto môžem dnes úspešne pomáhať iným ženám s touto témou a som v tom veľmi úspešná, spolu s nimi.

V prípade záujmu ma, prosím, kontaktujte. Prvé stretnutie je ZDARMA a NEZÁVAZNÉ.