Ako môže stres ovplyvniť vašu plodnosť

Ako môže stres ovplyvniť vašu plodnosť

Ako môže stres ovplyvniť vašu plodnosť

Ako môže stres ovplyvniť vašu plodnosť sa dozviete v tomto článku. Stres zabíja, ale tiež môže spôsobiť reprodukčný chaos. Toto je vedecky dokázané a tiež mnohí z nás to sami na sebe cítia. Stres spôsobuje bolesti hlavy, žalúdočné vredy a tiež oslabuje náš imunitný systém. Tiež spôsobuje úzkosť, depresiu, panický strach a infarkt. A tak by sa dalo pokračovať.

Vedeli ste, že stres ovplyvňuje Vašu plodnosť? Stres negatívne vplýva na ženskú aj mužskú plodnosť.

Stres a libido

Jedným z najlepších dôkazov, že stres spôsobuje zmätok v „plodnosti“ je zníženie faktoru romantiky. Znižuje mužské a ženské libido. Človek sa stáva unavený a bez energie a ako všetci dobre vieme milovanie si vyžaduje energiu a radosť. Stres nás nahlodáva a je občas veľmi ťažké zdieľať s partnerom, keď sme bombardovaní negatívnymi emóciami a myšlienkami. Niekedy stres spôsobuje, že chceme byť sami.

Stres a hormóny

Okrem iného stres narúša našu hormonálnu rovnováhu a zasahuje neblaho reprodukčné orgány. To zvyšuje produkciu hormónu kortizol a ten nepriaznivo vplýva na sexuálnu aktivitu a reprodukciu tela. Vysoká produkcia kortizolu sa spája s neplodnosťou a nadváhou.

Muži a stres

V prípade mužov stres môže spôsobiť stav, ktorý sa volá „oxidačný stres“ a to môže vyústiť do zníženého množstva spermií, slabej pohyblivosti spermií…Tiež môže spôsobiť impotenciu a problémy s ejakuláciou.

Ženy a stres

V prípade žien stres môže ovplyvniť ovuláciu a menštruáciu. Môže negatívne ovplyvniť tvorbu a uvoľňovanie vajíčok. Niekedy môže spôsobiť, že aj keď sa vajíčko úspešne oplodní, stres môže spôsobiť chemické zmeny a sťahy vo vajcovode a maternici a oplodnené vajíčko sa neuhniezdi. Tiež môže spôsobiť potrat po úspešnej implantácií.

Ako môže stres ovplyvniť vašu plodnosť

Identifikácia zdroja stresu

Nanešťastie páry, ktoré majú problém s plodnosťou sú v „zacyklenom“ strese. Stres mohol spôsobiť ich problém  s plodnosťou a tiež má následne na svedomí sklamanie a viac stresu, čo ešte viac zníži plodnosť. Tak čo robiť? Ako môžeme prerušiť cyklus? Ľahšie sa o tom hovorí ako sa to deje skutočne. Ak chceme obnoviť plodnosť musíme odstrániť stres. Prvý krok je identifikovať zdroj stresu., napísať ich . Keď poznáte zdroj, lepšie viete ako ho prekonať.

Výskum

Vedecké výskumy robené Európskou  spoločnosť pre ľudskú reprodukciu a embryológiu poukazuje na fakt, že typ tzv. „terapie rozhovorom“ môže redukovať stres a zvýšiť šance na počatie.  Výskumy v Emory University Atlanta, Georgia, USA  zistili, že ženy , ktoré mali problém s plodnosťou po absolvovaní kognitívnej terapie obnovili svoju reprodukčnú schopnosť. Iné výskumy poukazujú na to, že smiech výrazne znižuje stres a zvyšuje plodnosť.

 Ako môže stres ovplyvniť vašu plodnosť

Ako zvládnuť stres

  • Emocionálne oslobodzujúce techniky
  • Time management
  • Hudba, tanec
  • Masáže
  • Joga
  • Meditácia
  • Vyrozprávanie sa
  • Čaj namiesto kávy
  • Pozitívne myslenie
  • Romantický únik z reality