Reflex o Fertility Coaching

Reflex o Fertility Coaching

Reportáž o FC v Reflexe.

https://reflex.markiza.sk/aktualne/2061358_fertilna-koucka

Pridávam otázky od moderátorky a moje odpovede, ktoré v reportáži nezazneli pre krátkosť času. Považujem ich však za veľmi dôležité a kvôli kvalitným otázkam som sa rozhodla do reportáže ísť.

Čo je to Fertility koučing?

FC je koučing, ktorý sa venuje ženám a párom, ktorí majú problém s plodnosťou. Koučing je nástroj osobnostného rastu a proces pozitívnej zmeny.

Ako ste sa k tomu dostali? / Váš príbeh

Som psychologička a v roku 2008 som absolvovala výcvik KOUCING VEDA I UMENIE, kanadskej psychologičky. V tom čase som sa ja sama potrebovala vyrovnať s mojou témou plodnosť a koučing mi v tom výrazne pomohol. Dokonca počas môjho štúdia vznikla myšlienka založiť FC u nás. Inšpirovala ma moja mentorka, ktorá mi spomenula, že vo svete takýto koučing funguje a ja mám ideálnu východiskovú polohu, pretože som si to prežila. Tak v roku 2010 som FC ako prvá na Slovensku založila.

Obdobie, v ktorom sa ja pokúšala mať dieťa trvalo veľmi dlho, keď to počítam úplne od začiatku skoro 15 rokov. S medicínou som to riešila viac ako 10 rokov, samozrejme v tom čase bolo napríklad IVF u nás úplne na začiatku, ale bola som aj v Brne a dokonca aj zahraničí. Nič nepomohlo. Paradoxom bolo, že z medicínskeho hľadiska sme boli obaja zdraví. Žiaľ mňa to psychicky úplne položilo a nikto mi nevedel v tom čase adekvátne pomôcť. Bolo to náročné obdobie a prevalcovalo ma úplne. Preto som sa rozhodla, že sa budem venovať tejto téme.

Ako ste sa vyrovnali s tým, že hoc Vy sama dieťa nemôžete mať, ale pomáhate iným ( a úspešne)  k tomu, aby deti mohli mať? Prečo ste sa vlastne rozhodli pre túto prácu?

Bol to dlhý a bolestivý proces, jednoznačne mi pomohlo štúdium koučingu, vyrovnať sa s tým, že mamou už nebudem a definitívne v sebe túto tému uzavrieť.  Na hodinách koučingu som si uvedomila ako negatívne moja psychika ovplyvnila celý proces obdobia cesty za dieťaťom. Fertility coaching je unikátny koncept sprevádzania žien a párov na ceste ich plodnosti. Inšpirovala ma moja mentorka koučingu, ktorá sa ma počas môjho štúdia koučingu opýtala jednoduchú otázku: „Akej reči klientov rozumieš najlepšie?“ Moja odpoveď bola, žene, ktorá sa snaží otehotnieť a nedarí sa jej to. Moja osobná skúsenosť s touto témou ma priviedla k myšlienke založiť na Slovensku fertility coaching. Rozumiem celej škále emócií, ktorými prechádza žena/pár pri probléme otehotnieť. Sama som totiž bola na ceste „plodnosti“ 15 rokov. Viem ako ma táto situácia vyčerpala, ako mi zobrala vieru vo vlastné telo, optimizmus, radosť zo života, nádej. Uvedomenie, že tu zlyhala moja psychika bolo pre mňa veľmi ťažké, ale zároveň novátorské. Tu niekde sa zrodila moja prax fertility coaching.

Mnohým párom a ženám lekári radia sa uvoľniť, ísť na dovolenku a týmto dávajú nádej na počatie. V čom je sedenie u Vás iné?

Presne v tom, že tieto univerzálne a veľmi lacné rady nefungujú. Mojim klientom nedávam rady, sprevádzam ich na ceste ich plodnosti. Na svoju plodnosť sa vďaka koučingu začnú pozerať inak. Samozrejme, že je dôležite uvoľnenie, životná energia, len k tomu dospejeme postupne. Klienti zmenia uhol pohľadu, začnú sa cítiť lepšie a vitálnejšie. Nejde to však zo na deň. Ako veľmi dôležité vnímam, že nájdu niekoho kto im úplne rozumie. To je veľmi dôležité, pretože majú pocit, že okolie ich prežívanie nechápe a bagatelizuje. U mňa nájdu pochopenie a aj techniky ako postupne zmeniť negatívne pocity a pozerať sa na celú situáciu inak.

Ako takýto koučing prebieha? Ako dlho v priemere trvá?

V prvom rade treba vysvetliť, čo vlastne koučing znamená. Koučing je tvorivý proces zmeny, ktorý inšpiruje klienta k maximálnemu využitiu jeho potenciálu. Úspešný kouč pomáha klientovi dosiahnuť želateľný výsledok. Koučing u mňa prebieha osobne alebo cez Skype. Už od začiatku praxe pracujem cez Skype, aby moja služba bola dostupná aj klientom mimo Bratislavy. V mojom koučovaní ide o prácu so ženami (pármi), ktorí majú problém s plodnosťou. Ich želateľný výsledok je zdravé dieťa. Paradoxne tu platí, že oveľa vyššia hodnota je rovnováha v živote, nadhľad, vnútorná radosť a spokojnosť. Na tom s klientkami pracujem a vo väčšine prípadov sa klientkam narodí zdravé dieťa. Je to jednoduché, efektívne a funguje to. V tomto prípade sú výsledky veľmi dobre merateľné, ale aj zhmotnené v podobe krásnych detičiek.

Prvé stretnutie je zdarma a nezáväzné, tam sa moji klienti dozvedia ako naša spolupráca bude približne vyzerať. Môžu sa ma opýtať na to, čo ich zaujíma a zároveň je dôležité, aby sme si „sadli“ aj ľudsky. Trvá to 5 až 10 sedení, stretávam sa s klientkami raz do týždňa, prípadne raz za dva týždne.

Postrehla som Vaše tvrdenie, že každá žena má cestu plodnosti vo svojich rukách. V mnohých prípadoch to tak nemusí byť. Ako to teda myslíte?

Áno súhlasím, že mnoho z nás má pocit bezmocnosti, ten som samozrejme mala aj ja, kým som sa na celú situáciu nepozrela z iného uhla pohľadu. Pre mňa už bolo neskoro a nie každá žena chce zmeniť uhol pohľadu. Dôležité je uvedomiť si, čo všetko viem a chcem zmeniť a ako sa chcem na svoj problém pozerať. Veľa žien robí pre tehotenstvo a materstvo naozaj skoro úplne všetko a pritom sa stratí. Mne sa to stalo a preto je pre mňa dôležité, aby si moji klienti uvedomili, že veľa majú vo svojich rukách. Čo majú v rukách je ich postoj k tomu ako sa na situáciu pozerajú. Štandardne je to bezmocnosť, strach, hnev. Toto keď zmenia, veľa sa zmení. Keď sa cesta za dieťaťom zmení z tragédie na výzvu a dobrodružstvo, mate vyhraté. Ale pozor vôbec to nie je jednouché, ale je to možné.

V súčasnosti sa zvyšuje dolná hranica prvorodičiek. Mnohé ženy ,,prešvihnú“ ten ,,správny čas“ na dieťa, a teda s vyšším vekom sa rapídne zníži šanca na otehotnenie. Mnohé si to potom môžu vyčítať. Stretávate sa aj s takýmito ženami? Aké ženy Vás vyhľadávajú? Prichádzajú aj v páre?

Nemyslím si, že toto je úplná pravda. Skôr mnohé páry chcú otehotnieť a trápia sa s tým roky, len o tom vôbec nehovoria. Potom sú ženy, ktoré nájdu svojho životného partnera neskôr. Vekom sa šance znižujú to je fakt. Ale ten tlak je oveľa horší ako samotná skutočnosť. Dôležité je vychádzať z reálnych predpokladov, ak raz má žena 35, mladšia už nebude.  Preto potrebuje skôr povzbudenie a pochopenie pre svoju situáciu ako poznámky typu „Kde ste boli doteraz?“ „Alebo už ste na dieťa stará.“ a podobne. Tieto reči nikomu nepomôžu a myslím si, že je to aj kontraproduktívne. Pretože nič na tom nemôžete zmeniť. Dôležité je zamerať sa na to, čo môžete zmeniť a spolupracovať s lekármi, ktorým dôverujete a ktorí k vám pristupujú s empatiou.

Máte aj klientky, ktoré z medicínskeho dôvodu mať deti nemôžu? Ak áno, v čom sa koučing líši? Ako sa naučiť prijať  to?

Plodnosť je veľmi komplexná záležitosť, kde do hry vstupujú mnohé faktory. Okrem reprodukčného systému tu zohrávajú dôležitú úlohu aj endokrinológia, genetika, imunológia, hematológia a psychika. Psychika sa v tejto téme výrazne podceňuje.

Páry, ktoré majú problém počať dieťa a založiť si rodinu často trpia emocionálne aj sociálne. Najčastejšie prežívajú pocity frustrácie, beznádeje, sklamania, smútku a izolácie. Problém s plodnosťou výrazne znižuje sebavedomie u žien. Na druhej strane v našej spoločnosti je zdravé sebavedomie veľká téma a jeho nedostatkom trpí veľká časť populácie.

Mnohé zahraničné výskumy rozoberali otázku ako depresia súvisí s plodnosťou žien. Výsledky však ukázali, že je to skôr naopak. Teda, že problém s plodnosťou (najmä dlhodobý) depresiu často spúšťa. Časté sprievodné znaky pri probléme s plodnosťou sú úzkosť, strach, podráždenosť a chronický stres.

Spomínate si na nejaké klientky / prípady, ktoré ste zaradili do kategórie ,,zázrak“ ? Trebárs, že lekári nedávali šancu a predsa len sa aj vďaka koučingu podarilo klientke otehotnieť?  – to, čo Vás osobne dojalo, čo vo Vás ostalo…

Za tie roky ich je celkom aj dosť. Spomenúť Romanu, Petru. Klientky, ktoré prišli o bábätko a nakoniec majú zdravé dieťa, klientky ktoré potratili 4x až 5x a majú zdravé deti už. Každá správa o narodení bábätka klientke ma dojme a poteší na duši. Dáva to mojej práci zmysel, aj keď obrovský zmysel má aj zlepšenie psychického stavu klientky a zmena uhla pohľadu.

Dnes už vieme, že psychika veľmi vplýva na fungovanie ľudského tela a v tejto dobe sa začína klásť dôraz na psychosomatiku, ako aj na duševné zdravie. Stále sú však ľudia, ktorí berú hocijakú terapiu za svoje zlyhanie, alebo majú predsudok voči tým, ktorí na terapie chodia. Aký na to máte názor? Čo by ste takým ľuďom odkázali?

Veľmi dôležitá je harmónia – teda rovnováha medzi fyzickým a duševným zdravím. Všeobecne sa ľudia naučili starať o svoje telo – teda zdravo sa stravovať, cvičiť a hýbať sa. V tomto sme na tom celkom dobre, čo však stále zanedbávame a podceňujeme je psychické zdravie. Možno je to falošný pocit, že o to sa netreba starať, že to je tak samo od seba. Veru nie je! Hranica medzi psychickým zdravím a chorobou je veľmi tenká a keď neustále potláčame svoje pocity, tak sa nám dokáže vypomstiť. Sila osobnosti je aj v tom, že vyhľadám pomoc, keď už situáciu sám nezvládam. Nie je slabosť, ani zlyhanie je to uvedomelosť a sila osobnosti. Keby to mal tak každý, bolo by na svete oveľa viac harmónie a radosti. Môj odkaz je jednoduchý, buďte odvážni a otvorení zmenám vo svoj prospech. Nakoniec pomôžete všetkým. Pretože zmena organizácie, firmy, krajiny alebo sveta začína jednoduchým krokom – zmenou seba.